روانشناسی در مورد : ارزش­های اجتماعی نهفته در نظریه توانمندسازی:

* فردگرایی[۱]

*خردابزاری یا کارایی اقتصادی[۲]

*آزادی [۳]

نظریه جدید توانمندسازی چیجوری می ­تونه باعث موفقیت سازمان­ها شه؟ در محیط­های کاری وجود یه تنش دائمی بین ارزش­های فردگرایی، آزادی و خردابزاری (کارایی اقتصادی) پیشگیری ناپذیره. در جامعه­ای که مردم دارای ارزش­های فردگرایی و آزادی هستن، رهبران مجبورند از وسایل کنترلی بسیار زیادی واسه اداره ناهنجاریهای موجود در اون فرهنگ استفاده کنن(قاسمی، ۱۳۸۲).

اقتصادی

در مورد سیر تاریخی پیشرفت عقاید توانمندسازی ریچارد کوتو از دو نوع توانمندسازی به توضیح زیر نام می بره:

اولین نوع “توانمندسازی روان – سیاسی” است که باعث افزایش عزت نفس (احترام به خود) شده و نتـایج اون در رفتار با بقیه جلوه پیدا می­ کنه، یعنی توانمندسازی لازمه اعتماد و انتظارات و مهم­تر از اون توانایی کارکنان درمورد یه تغییر واقعی در رفتاره.

نوع دوم “توانمندسازی روان – ظاهری” است، که علاوه بر افزایش عزت نفس در کارکنان باعث تغییر در مجموعه ­ای از پدیده­های غیرقــابل تغییر می­شه. دوباره تاکید می­کنیم که اجرای توانمندسازی واقعی، لازمه درک مجموعه ­ای از فرقای روحی و تعهد و التزام مدیران و کارکنان میشه که براساس صداقت و اعتماد دوطرفه استوار گردیده باشه. تغییر در فرهنگ، رفتار و ترک عادت­های کهنه و قدیمی روش خیلی خوبیه تا بتونیم به کمک اون و براساس یه سیستم ارزشی بر اساس ارزش­های اخلاقی و انسانی، رابطه بسیار نیرومندی بین مدیر و کارکنان به وجود بیاریم. این ارزش­ها باید به گونه­ای طراحی شن که مورد تایید مدیر و کارکنان باشن(قاسمی، ۱۳۸۲).

ب) بهره­وری منابع انسانی

بهره­وری موضوعیه که از ابعاد جور واجور به اون نگریسته شده و هر روز کاربرد و اهمیت اون بیشتر از قبل روشن می­شه. بهره­وری موضوع مشترکی در اقتصاد و مدیریت به حساب می­رود که هم در کتب اقتصاد و هم مدیریتی فصلی بر اون اختصاص می­ بدن.

تلاش واسه بهبود و استفاده مؤثر و موثر از منابع جورواجور چون نیروی کار، سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات، هدف همه مدیران سازمان­های اقتصادی و واحدهای تولیدی صنعتی و مؤسسات خدماتی می­باشه. وجود ساختار سازمانی مناسب، روش­های اجرائی موثر، لوازم و وسیله کار سالم، فضای کار متعادل و از همه مهم­تر نیروی انسانی دارای صلاحیت و شایسته از ضروریاتی می­باشن که واسه رسیدن به بهره­وری مطلوب باید مورد توجه مدیران قرار گیرد. مشارکت کارکنان در کارها و تلاش­های هوشیارانه و آگاهانه اونا همراه با انضباط کاری می ­تونه بر اندازه بهره­وری و تعمیر واسه بهبود بهره­وری مخصوصا تو یه محیط متلاطم و توأم با ناامنی اثر گذارد. روح فرهنگ بهبود بهرهوری باید در کالبد سازمان دمیده شه که در اون میان نیروی انسانی هسته مرکزی رو تشکیل می­دهد. یکی از مهم­ترین اهداف در هر سازمان ارتقا سطح بهره­وری اون هستش و با در نظر گرفتن اینکه آدم در ایجاد بهره­وری نقشی اساسی داره درخواست­های اون در سازمان اثری کلیدی مناسب می­گذارد(استادزاده، ۱۳۸۷).

در ادامه به صورت خلاصه به گذشته، اهمیت بهره­وری، تعاریف و هم اینکه عوامل مؤثر در ایجاد و پیشرفت شرایط لازم واسه بهبود بهره­وری نیروی انسانی می­پردازیم.

سیر تاریخی معنی بهره­وری

بهره­وری بحث­ی جدیدی نیس .قدمت نوشته­ها درباره اون به سال­های ۴۰۰ قبل ازمیلاد مسیح باز می­شه. درحدود سال ۱۸۰۰ نقش کارکنان در بهره­وری شناخته شده بود ولی حدود سال ۱۹۰۰ بود که راه و روش جدید بهره­وری در فرایندهای صنعتی به منصه ظهور رسید(عبدالهی، ۱۳۹۱).

سوابق این معنی نشون می­دهد که بیشتر از دو قرن پیش، واژه بهره­وری واسه اولین بار به وسیله “کویزنی” تو یه مجله کشاورزی استفاده شد. از اون زمان تا الان این واژه در موارد جور واجور و سطوح جورواجور، مخصوصا در مورد سیستم­های اقتصادی به کار رفته(تانژن، ۲۰۰۲، به نقل از باقری، ۱۳۸۵). یه سری های دیگه از صاحب­نظران عقیده دارن واژه بهره­وری واسه اولین بار به وسیله فرانسوا کنه ریاضیدان و اقتصاددان طرفدار مکتب فیزیوکراسی(حکومت طبیعت) به کار برده شد. کنه با طرح جدول اقتصادی، قدرت هر دولتی رو به شرط افزایش بهره­وری در بخش کشاورزی می­دونه. در سال ۱۸۸۳ فرانسوی دیگری به نام لیتره معنی بهره­وری رو علم و فن تولید تعریف کرد. درسال ۱۹۵۰ سازمان همکاری اقتصادی اروپا به طور رسمی بهره­وری رو اینجور تعریف کرد: بهره­وری حاصل کسریه که از تقسیم مقدار یا ارزش محصول بر مقدار یا ارزش یکی از عوامل تولید به دست می­آید. بدین دید می­توان از بهره­وری سرمایه، مواد اولیه و نیروی کار صحبت کرد. از دید مرکز بهره­وری ژاپن[۴]، بهره­وری یه اولویت و انتخاب ملیه که به افزایش رفاه اجتماعی و کاهش فقرمنجر می­شه. مرکز بهره­وری ژاپن از زمان تأسیس اون در سال ۱۹۵۵نهضت ملی افزایش بهره­وری در این کشور رو تحت سه اصل راهنمایی ساز به جلو هدایت کرده : افزایش اشتغال، همکاری بین نیروی کار و مدیریت و پخش مساوی نتیجه­های بهبود بهره­وری در میان مدیریت، نیروی کار و مصرف­ کنندگان(طاهری، ۱۳۷۸، به نقل از طالقانی، ۱۳۹۰). و هدف  اون رو به بیشترین حد رسوندن به کار گیری منابع، نیروی انسانی، تسهیلات و چیزای دیگه ای به جز اینا به روش علمی یا کاهش هزینه­ های تولید و گسترش بازارها و افزایش اشتغال، تلاش واسه افزایش دستمزدهای واقعی و بهبود معیارهای زندگی، اون طور که به نفع کارکنان، مدیران و مصرف ­کننده باشه دونسته ­ان. دراین دیدگاه آدم به این عقیده و باور می­رسد که می ­تونه کارا و وظایف خود رو هرروز بهتر از روز قبل انجام بده و واسه تحقق این باور  تلاش می­ کنه. با مروری بر تعریف بهره­وری که از طرف مرکز بهره­وری ژاپن بیان شد، می­بینیم که بهره­وری پیوند تنگاتنگی با بحث آموزش، بحث نگاه و دیدگاه فکری آدم بهره­ور داره. اون طور که برداشت می­شه(کُردرستمی، ۱۳۷۵).

کشاورزی

شروع به کار گیری کلمه بهره­وری در فرهنگ اقتصادی، مربوط به دو قرن قبله. در خیلی از نقاط جهان، مخصوصا در کشورای صنعتی، بهره­وری به عنوان یه طرز فکر و فرهنگ تلقی می­شه، تفکر پیشبرد و بهبود اون چیزی که هست(بارانی، علوی، کرمی و سلیمی، ۱۳۹۲).

[۱] INDIVIDUALISM

[۲] INSTRUMENTALISM

 

[۳] FREEDOM

[۴] Japan productivity center

99

Related articles

روانشناسی انواع فرعی وسواس ها

ب- وسواس ها وتکانه های جنسی: وسواس های جنسی روی موضوعاتی مثل داشتن رابطه جنسی باافراد هم جنس یاغیرهم جنس، یکی ازنزدیکان، فرزندان، والدین، بستگان، حیوانات ویاحتی اشیاءمتمرکزمی شه. بعضی وقتا این افکاردرخصوص داشتن رابطه ی جنسی باچهره های مذهبی ویاافرادمقدس مثل پیامبران وغیره می باشه. افراد با این نوع وسواس ها نگرانندکه این افکار به […]

Learn More

مقاله (حقوق) مدل­های توانمندسازی:

مدل توماس و ولتهاوس[۱] توماس و ولتهاوس روش کلی­ای رو که کانگر و کانگو[۲] در سال ۱۹۸۱ارایه کرده بوند، گسترش و گسترش دادن و پیشنهاد کردن که توانمندسازی بهتره به معنی ساختاری چند بعدی روش زوم بشه. این دو پژوهشگر در مدل مفهومی خود از توانمندسازی کارکنان به تحلیل ابعاد چهارگانه توانمندسازی، یعنی اثر، انتخاب، لیاقت و […]

Learn More

فایل ادراک

(منبع: حمیدی زاده، محمد رضا، ۱۳۸۸) شناخت درک در فهم بهتر تصویر ذهنی و هدایت اون سهم زیادی داره. درک به توجه بستگی داره. توجه به دو نوع ارادی و غیرارادی طبقه ­بندی می­شه. توجه به چیزی برحسب ضرورت «توجه ارادی» نامیده می­شه، در حالی که اگه توجه به چیزی به دلیل علاقه مستقیم باشه، […]

Learn More