و، به، از، که

شپزخانه ی حضرت رضا در روز به ۸۰۰ نفر شام و ناهار می دهد. یه روز مشیرالدوله پیغام داد که اگه مایل باشم، اون حاضره منو به تماشای حرم مطهر حضرت رضا ببره.

حرم امام رضا

من با اینکه می دونستم خارجی ها اجازه ندارن به داخل حرم قدم بذارن، با کمال تشکر این دعوت رو قبول کردم. مشیرالدوله منو به داخل حرم برد و خوب همه جا رو تماشا کردم. از قضا شب جمعه و ازدحام مردم زیاد بود. همه تعجب می کردن که به چه دلیل مشیرالدوله به انجام اینجور کار خطیری تن در داده. من چون وحشت زده و هراسان بودم و ترس اون داشتم که مردم آسیبی به من وارد کنن، با اجازه ی مشیرالدوله به عجله روونه ی منزل شدم و روز بعد به خاطر جلوگیری از هیجان و آشوب عمومی شهر رو ترک کردم».

«همه تعجب می کردن که به چه دلیل اجازه داده ان وارد حرم شوم»

اولین باری که رابرت بایرون (Robert Byron) بریتانیایی در ۲۵ آبان ۱۳۱۲ وقتی داشت به شهر نزدیک می شد، حرم رو از دور دید گفت: «قرن هاس که این صحنه جلوی چشم مسافران خسته نقش می بندد؛ چه اگه زائر بیابانگرد، بازرگان، سپاهی، شاه و سیاح باشه و چه وقتی که مسافری اخمو پشت اتوبوسی قراضه».

حرم امام رضا

بایرون وقتی داشت از سقف خونه ها به حرم نگاه می کرد، دوباره به بزرگی بنا گفت: «من تموم صبح رو از این بام به اون رفتم و با دوربین از اون طرف میدون حرم رو نظاره کردم. سه حیاط اصلی هست که هر کدوم چار ایوون دارن (کلمات از توضیح بزرگی اون صحن های باز و طاق های نوک تیز و سردرهای بلند، که ویژگی خاص معماری مسجد ایرانیه، قاصر هستن). دوتا از حیاط ها در انتهای شمالی و جنوبی قرار دارن، اما بر یه محور نیستن.

«کلمات از توضیح بزرگی اون صحن های باز و طاق های نوک تیز و سردرهای بلند قاصر هستن»

کاشی کاری ها از دور به مثل اون بود که گل کاری کرده بودن و می بایست واسه سده ی هفدهم یا هجدهم باشه. در بین اون ها، گنبدی طلایی سربرآورده که بیان کننده آرامگاه امامه. شاه عباس اون رو در ۱۶۰۷ ساخت. البته قبل از اون هم گنبد وجود داشت، اما شاه عباس بازسازی بزرگی در حرم امام رضا انجام داد».

حرم امام رضا

سال ۱۳۳۵ خورشیدی

حرم امام رضا این روزا تنها محل زیارت شیعیان نیس، بلکه یکی از جاذبه های ایران واسه مسافران خارجی همه. در ادامه بعضی از نظرات اونا رو می خوانیم:

ند بولتنیگ (Ned Boulting)، گزارشگر شبکه چار تلویزیون لندن، در سال ۱۳۹۱ گفت: «فعلا دو روزه که در مشهد حضور دارم و تا الان فقط از حرم امام رضا دیدن کرده ام که مکانی حیرت انگیزه و واقعا از هنری که اینجا مقدس به کار رفته، متحیر شدم و واقعا باید بگم شکوه و زیبایی حرم امام رضا منو تحت اثر قرار داده».

حرم امام رضا

گردشگر آمریکایی در بهمن ۹۶ اون رو شاهکار تاریخی، معماری و الهی خونده: «همه باید اینجا رو ببینن. معماری حیرت انگیز، کاشی کاری، آینه کاری، طلاکاری، رنگ ها و … همه متأثرکننده هستن. چه مذهبی باشین چه نباشین، از دیدن اینجا لذت میبرین. تلاش کنین جاهای خلوت رو پیدا کنین، یه گوشه بشینین و از سقف و دیواره ها و فضا لذت ببرین. دیدن مردم در حالی که دارن شکل های جور واجور و اقسام اعمال مذهبی رو انجام می بدن، خیلی جالبه».

«چه مذهبی باشین چه نباشین، از دیدن اینجا لذت میبرین»

مسافر انگلیسی دیگری در اسفند ۹۶ نوشته: «این مجموعه واقعا حیرت انگیزه. واسه زنان ورودی جداگونه ای هست که در اونجا چادر داده می شه. راهنمایی محلی دور و بر رو نشون و توضیحات لازم رو ارائه می دهد. اندازه مجموعه باورنکردنیه و رنگ هایی که واسه تزئینات بناها به کار رفته ان حیرت آور هستن. بومیان و شیعیان خیلی از همه جای جهان واسه نیایش به حرم می آیند و اونجا درست شلوغ می شه، اما همین هم جزو حیرت زدگی های این مکانه.

دانلود ویدیو

نکته – روزای مذهبی خاص به اونجا نرید، چون ممکنه میلیون ها نفر به اونجا بیان.

واسه دیدن تموم حرم وقت زیادی بذارین؛ ما فقط یه نصف روز اونجا بودیم و ناراحتی خوردیم که به چه دلیل بیشتر نمی توانیم بمونیم».

Related articles

رو، از، به، و

دارین حواستون باشه وسایلتان رو جا نذارین . قبل از فرود و دوباره قبل از خروج از هواپیما پایین صندلی، دسته صندلی و هرجای دیگه رو بررسی کنین؛ نکنه وسیله ای افتاده یا جا مونده باشه. ۳. به خیریه کمک کنین بعضی هواپیمایی ها حامی خیریه ها هستن. اگه روی دسته صندلی یا نزدیک خود […]

Learn More

در، از، به، سال

ارند. واسه موتورسیکلت های ۵۰cc باید ثبت نام کنین، اما احتیاجی به گواهینامه رانندگی ندارین. باید از خطوط دوچرخه سواری به کار گیری کنین. فضای پارک کردن زیاده، اما در شب ها حواستون باشه تا موتور شما دزدیده نشه. تراموا زمان شروع به کار تراموا در شانگهای به سال ۱۹۰۸ برمیگرده که با سیستم الکتریکی […]

Learn More

درگیری ذهنی، و، به، در

فریحی کار می کنین، مراقب باشین کارنوال ها و تجمع ها باعث تاخیر شما در کارتون نشن. باتری پهپاد اگه با خود پهپاد می برید، خیلی با اهمیته که قوانین محلی پرواز رو درمورد حمل باتری اون ها بدونین (باتری های پهپاد و کلا باتری های خاص و بزرگ جزو لوازم مشکوک و حساس امنتی […]

Learn More