Token Ring چگونه کار میکند ؟

قدم ۱ – معماری Token Ring

یه توکن رینگ شبکه ای در واقع نسخه اجرایی استاندارد ۸۰۲٫۵ه.

معماری توکن رینگ در شبکه با یه حلقه یا رینگ فیزیکی شروع میشه و این در حالیه که در نسخه اجرایی IBM یه حلقه کابلی ستاره ای شکل کامپیوترها رو در شبکه به هاب مرکزی وصل میکرد.در شکل زیر می تونین حلقه منطقی و توپولوژی فیزیکی ستاره ای رو ببینین.

حلقه منطقی راه توکن رو بین کامپیوترها نشون می ده. اما حلقه فیزیکی واقعی کابلیه و از هاب رد میشه. کاربران بخشی از حلقه هستن که از راه هاب به حلقه وصل می شن.

 

 

پایه Token Ring

یه توکن رینگ تحت شبکه شامل خصوصیات زیره:

• توپولوژی حلقه ستاره ای شکل کابلی

• روش دسترسی به شکل عبور توکن (Token-passing) است.

• نوع کابل مورد استفاده در این توپولوژی کابلای twisted-pair با روکش و بدون روکش (STP,UTP) هستن.

• سرعت انتقال بین ۴ تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه س.

• انتقال به شکل دیجیتال (Baseband) است.

• مشخصات استاندارد ۸۰۲٫۵ رو داراس.

 

مشخصات فریم

شکل رسمی از فریم داده توکن رینگ در شکل زیر نشون داده شده و مشخصات اون در جدولی که بعد از اون میاد به نمایش گذارده میشه.

اندازه چیزی که در شکل بشما نشون داده میشه قابل قیاس با اندازه واقعی فیلدها در فریم واقعی نیستن. فیلد دیتا مهمترین بخش فریمه.

 

 

 

Token Ring چیجوری کار میکنه؟

وقتی که اولین کامپیوتر توکن رینگ آنلاین شد، شبکه یه توکن رو بوجود میاره. این توکن با جریانی از داده (بیتا) و از پیش فرم دهی شده که به کامپیوترها این اجازه رو می ده تا اطلاعات رو روی شبکه بذارن.

توکن در سراسر حلقه طی راه کرده و از همه کامپیوترها گذر میکنه تا وقتی که یکی از کامپیوترها سیگنالایی رو از خود منتشر کنه مبنی بر اینکه قصد انتقال داده و قصد در اختیار گرفتن توکن رو داره. کامپیوتر تا وقتی که توکن رو در اختیار نگیره نمی تونه داده ای رو منتقل کنه و کاملا معلومه تا وقتی که توکن در اختیار کامپیوتر دیگری باشه، هیچ سیستم دیگری حق انتقال اطلاعات رو نداره.

وقتی که کامپیوتر توکن رو در اختیار گرفتفریم داده رو روی شبکه می فرسته .

فریم داده در دور و بر حلقه چرخ میزنه تا وقتی که به سیستمی که نشانی اون در فریم مشخص شده برسه. سیستم مقصد اطلاعات رو در بافر خود کپی کرده و در وضعیت فریم یادداشت میکنه که فریم دریافت شده.

دوباره فریم طول حلقه رو طی می کنه تا به سیستم ارسال کننده خود برسه. سیستم ارسال کننده اطلاعات پس از اون فریم رو از حلقه بر میداره و یه توکن جدید رو به حلقه باز خواهد گردونه.

 

در اونِ واحد فقط یه توکن میتونه در شبکه فعالیت داشته باشه، و توکن فقط میتونه تو یه جهت بدور حلقه بچرخد.

این که جهت چرخش توکن در جهت عقربهای ساعته یا نه اصلا مهم نیس. جهت حرکت توکن بستگی به ارتباطات سخت افزاری داره. اما بطور منطقی شما می تونین جهت حرکت اون رو در هر سمتی که دوست دارین، تصور کنین. استاندارد IEEE 802.5 میگه که جهت چرخش در جهت چرخش عقربهای ساعته اما استانداردی که IBM تعریف میکنه خلاف اینه.

عبور توکن در سطح حلقه دائمی و قطعیه؛ یعنی یه کامپیوتر نمی تونه هر وقتی که دلش بخواد توکن رو در اختیار بگیره؛ چون که تو یه محیط CSMA/CD قرار داره. اگه توکن موجود باشه، کامپیوتر میتونه ازش استفاده کنه.

 

مقاله در رابطه :
چیجوری Taskbar ویندوز ۱۰ رو شفاف کنیم ؟

عامل های سخت افزاری

سخت افزار مورد استفاده در توکن رینگ در هاب متمرکز شده که حلقه واقعی رو شکل می ده. یه شبکه توکن رینگ میتونه چندین هاب داشته باشه. کابلای STP و یا UTP کامپیوترها رو به هابا وصل میکنن. کابلای فیبرنوری بهترین نوع کابل در این توپولوژیه. دیگه سخت افزار موجود در این توپولوژی کارتای شبکه، Patch panel و فیلترهای موجود روی رسانه س.

 

هاب (Hub)

در شبکه توکن رینگ هاب رو با اسمای مختلفی میشناسندکه همه اونا یه معنی رو میدن. این اسما شامل:

•(MAU (Multistation Access Unit

•(MSAU (Multistation Access Unit

•(SMAU (stands for Smart Multistation Access unit

 

 

یه IBM MSAU، ده پورت ارتباطی داره که میتونه بیشترین حد به هشت کامپیوتر وصل شه.

از طرفی یه توکن محدود به یه هاب نیس و میتونه بیشترین حد تا ۳۳ هاب رو در توپولوژی خود داشته باشه.

هر MSAU تحت شبکه میتونه بیشترین حد تا ۷۲ کامپیوتر رو که از UTP استفاده میکنن و بیشترین حد ۲۶۰ کامپیوتر رو که از STP استفاده میکنن رو پشتیبانی کنه. سازنده های دیگه هابای با ظرفیت بیشتر هم ارائه دادن اما باید بدونین که ظرفیت بستگی به سازنده و مدل هاب داره.

 

Related articles

آنچه هر مدیرعامل باید درباره امنیت فناوری اطلاعات بداند

“ قدم ۱ – امنیت فناوری اطلاعات موضوعی واسه طرح در جلسه هیأت مدیره س لحظای درباره داد ههایی فکر کنین که کار و کاسبی شما رو به پیش م یبرند: پیشرفتتحقیق و پیشرفت ) R&D ( که ب هزودی شما رو در صحنه رقابت کمک م یکند، طرح کلیواسه جدیدترین محصول شما، داد ههایی […]

Learn More

آشنایی با قطعات لکوموتیوهای RC4 و نحوه عملکرد آن ها به صورت تصویری

“ قدم ۱ – کیلومتراژ سرعت نما   سرعت نما: وسیله ایه نشون می ده که لکوموتیو در کدوم کیلومتراژ با چه سرعتی (چندکیلومتر برساعت) راه مورد نظر رو طی کرده و در کدوم استگاه به چه مدت و در طول سر کجا و در چه بلاکی توقف کرده …  مقاله در رابطه : چیجوری […]

Learn More

راهنمای کامل ثبت شرکت

    یه سری از آدما که واسه انجام فعالیتی خاص با همدیگه همکاری می کنن، می تونن یه شرکت یا مؤسسه رو تشکیل. با این حال، هر نوع فعالیتی لازمه نوع خاصی از شرکته، اگه بخوایم ساده تر بگیم واسه ثبت شرکت، اول باید نوع شرکت خود رو بشناسیم و در مورد اون اطلاعات لازم […]

Learn More