جاذبه‌های گردشگری، به، از، در

نگام پیاده شدن، هزینه ای بسیار بیشتر از اندازه نیاز پرداخت کنین.

یادتون باشه که راننده تاکسی همیشه دستگاه تاکسی متر رو قبل از حرکت کردن، روشن کنه. از سوار شدن به تاکسی هایی که دارای دستگاه تاکسی متر نیستن، دوری کنین.

مترو

ایروان

یکی دیگه از راه های رفت و اومد در ایروان متروئه. پروژه ی شبکه ی متروی ایروان در دهه ی ۷۰ میلادی شروع شد اما ساخت اون هنوزم به پایان نرسیده. متروی این شهر تنها یه خط و ۱۰ ایستگاه داره. مترو یکی از تند ترین راه های حمل ونقل در ایروانه اما طرفداران زیادی بین مردم نداره، چون که ایستگاه های اون خیلی کم هستن. متروی ایروان از ۶ صبح تا ۱۱ شب آماده ی خدمات رسانی به مردمه و دارای امکاناتی مثل اینترنت مجانیه.

اتوبوس برقی

ایروان

یکی از ارزون ترین روش ها واسه رفت وآمد در ایروان، اتوبوس های برقی هستن. کرایه ی این وسایل نقلیه، تنها ۵۰ درامه. در ایروان تنها ۵ راه واسه اتوبوس های برقیه. این گونه وسایل نقلیه واسه کسائی مناسبه که عجله نداشته و زمان زیادی دارن، چون که اتوبوس های برقی بسیار آروم حرکت می کنن.

اجاره خودرو

ایروان

در ایروان امکان اجاره ی خودرو هست. اجاره ی خودروهای روسی مثل لادا ۲۵۰۰۰ درام یا ۲۰۰ هزار تومن به ازای هر روزه. این اندازه واسه خودروهای اروپایی در حدود ۴۰٫۰۰۰ درام یا ۳۲۰٫۰۰۰ تومنه. اگه خودرویی رو به مدت چند روز اجاره کنین، هزینه ی کمتری در بر داره. هم اینکه می تونید از راه سایت rentyerecan.comمبادرت به اجاره ی خودرو کنین. اجاره ی دوچرخه در ایروان، ۱۰٫۰۰۰ درام واسه هر یک روزه.

پایانه های مسافربری اتوبوس

ایروان

رفت و اومد در داخل شهر، با به کار گیری اتوبوس ها و مینی بوس ها بسیار ساده س!. در ایروان سه پایانه ی مسافربری هست که می تونید از راه اون ها، به دیگر شهرهای ارمنستان برید.

پایانه ی مسافربری مرکزی Kilikia در مرکز شهر هستش. می تونید با به کار گیری اتوبوس های شماره ی ۵، ۳۱ و ۲۵۹ به این پایانه برسین. پایانه ی مسافربری David of Sassoun هم در مرکز شهر قرار داره که می تونید با اتوبوس شماره ی ۲۲ و مینی بوس های شماره ی ۲۶ و ۲۳ به این پایانه برسین. پایانه ی مسافربری شمالی یا Northern هم در منطقه ی Kanaker در نزدیکیا ی ایروان هستش که می تونید با اتوبوس شماره ی ۳۲ به اونجا برسین.

از پایانه ی مسافربری Kilikia و با اتوبوس شماره ی ۲۰۳ اون می تونید به کلیسای کامل اچمیادزین برید. این کلیسا یکی از جاذبه های گردشگری بسیار پرطرفدار ایروانه. کرایه ی مینی بوس واسه کلیسای کامل اچمیادزین ۲۵۰ درامه. مینی بوس های ایروان در عرض ۱۰ دقیقه شما رو به هر نقطه از این شهر که بخواین می برند اما واسه رفتن به کلیسای اچمیادزین، ۲۰ دقیقه زمان نیازه. مینی بوس های این شهر از صبح زود تا ۱۰ شب آماده ی فعالیت هستن. کرایه ی تاکسی تا کلیسای اچمیادزین، حدودا ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ درام هستش.

از پایانه ی مسافربری شمالی (Northern) می تونید به «دریاچه ی سوان» برید. سوان بزرگترین دریاچه ی ارمنستانه که در ۶۰ کیلومتری ایروان هستش. سواحل و تفریحگاه های بسیاری در سوان هست. واسه رفتن به اینجا می تونید سوار مینی بوس شماره ی ۳۱۷ پایانه ی مسافربری شمالی بشید. حدودا یه ساعت فاصله این راه بوده و کرایه ی اون هم ۶۰۰ درامه. اگه بخواین با تاکسی به سوان برید، باید هزینه ای بالغ بر ۱۰٫۰۰۰ درام متقبل شید. مینی بوس های این پایانه از صبح زود تا ۷ شب کار می کنن اما آخرین مینی بوس سوان ساعت ۵ عصر به طرف ایروان حرکت می کنه.

ایروان

هم اینکه می تونید به معبد بازسازی شده ی گرانی (Garni) که در ۳۰ کیلومتری ایروان هستش هم سری بزنین. واسه این کار، باید سوار مینی بوس شماره ی ۲۸۴ شید. پس از رسیدن مینی بوس به گرانی، واسه رسیدن به معبد این دهکده، باید ۱۰ دقیقه پیاده روی کنین. اهالی این دهکده مردمی خونگرم و مهمون نواز هستن که گردشگران رو واسه رفتن به معبد راهنمایی می کنن. مینی بوس ها پس از پر شدن، از هر نیم ساعت حرکت کرده و گرانی رو به مقصد ایروان ترک می کنن. اولین مینی بوس ساعت ۱۱ صبح از ایروان به طرف گرانی می رود و آخرین مینی بوس هم ساعت ۷:۳۰ شب به ایروان باز می شه. کرایه ی مینی بوس از ایروان تا گرانی ۳۰۰ درامه، اگر این اندازه واسه تاکسی، ۱۰٫۰۰۰ درام یا حتی بیشتره.

از گرانی می تونید به طرف گغارد برید. گغارد، مجموعه ای باستانی و دارای یه صومعه س. تنها راه رسیدن به اینجا، تاکسیه که هزینه ای بالغ بر ۲۰۰۰ درام داره. از دیگر جای هایی که در ارمنستان می تونید ببینین، «صومعه ی تاتو» است که در فاصله ی ۲۵۰ کیلومتری ایروان هستش. هیچ وسیله ی نقلیه ی عمومی از ایروان به تاتِو وجود نداره اما می تونید اول به شهر گوریس رفته و از اونجا به تا
تِو برید. فاصله ی گوریس از تاتو تنها ۲۰ کیلومتره. واسه رفتن به گوریس، باید در ایروان سوار مینی بوس های پایانه ی مسافربری Kilikia شید. کرایه ی این راه ۲۵۰۰ درامه اما یادتون باشه که این روش، بهترین و آسون ترین راه واسه رسیدن به گوریس نیس؛ چون که هنگام حرکت از ایروان باید ۵ ساعت در راه باشین و هنگام برگشت از گوریس هم ۵ ساعت دیگه در جاده باشین. روش ایده آل واسه رفتن به تاتو، تاکسیه. کرایه ی رفت وبرگشت تاکسی به تاتو حدودا ۳۰٫۰۰۰ درامه. با به کار گیری تاکسی می تونید به روستای « هالیدروز» برید و از اونجا با کمک تله کابین «بال های تاتو» در عرض تنها ۱۰ دقیقه به تاتو برسین. تله کابین «بال های تاتو» طولانی ترین تله کابین کابلی بدون توقف دنیاس که طول اون ۵٫۷ کیلومتره. این تله کابین از ۱۰ صبح تا ۸ شب کار می کنه و هزینه ی اون ۳۰۰۰ درامه.

هم اینکه یه ایستگاه قطار در ایروان هست که می تونید از راه اون به شهر «گیومری» و نقاط دیگه کشور برید.

به عنوان آخرین نکته، این موضوع رو مورد که تاکسی گرفتن در کنار جاده های ایروان کار سختی هستش، چون ارمنی ها دوست ندارن ناشناس ها رو سوار خودروی خود کنن.

همیشه می تونید تورهای جور واجور آژانس های مسافرتی رو در صفحه اختصاصی سایت ما واسه تور ایروان مقایسه کرده و تور مناسب خود رو پیدا کنین.

Related articles

در، از، این، هیتلر

agdeburg) منتقل شد. اداعاها نشون دهنده اینه که جسد تا سال ۱۹۷۰ در پایگاه نظامی شوروی بوده. در اون زمان، پایگاه نظامی شوروی در اختیار کشور آلمان قرار گرفت. شوروی، موقعیت بقایای هیتلر رو به صورت یه راز باقی نگه داشت و دسترسی به اون راز، به طور کامل محدود بود. بعدا، رییس KGB، یوری […]

Learn More

میراث فرهنگی، آذربایجان، زمان پهلوی، شمس تبریزی

روح معماری زمان قاجار در خشت خشت این خونه دمیده شده و هنوزم زندهه مساحت خونه ۱۵۰۰ متر مربعه و ۱۳۰۰ متر پایین بنا داره. عمارت در ۳ طبقه ساخته شده و دو حیاط داره، یکی شمالی و دیگری جنوبی. واسه ورود به خونه از در شمالی از یه هشتی عبور می کنین که به […]

Learn More

امیرالمومنین، آثار تاریخی، ظروف سفالی، نقوش هندسی

ودند که در تپه‌های جنوبی ساکن شدند. در این دوره سطح کل تپه مسطح شد و در نتیجه معماری دوره پنجم به طور کلی از بین رفت، فرهنگ خاکسپاری کمی دگرگون شد و علاوه بر فعالیت‌های قبلی، چاله گورها را به شکل تپه در می‌آوردند و برخی از این گورها با سنگ‌های تراش خورده یا آجرهای […]

Learn More