رخورداره. در بخش بغل دستی اینکه شمال شرقی بناه، یه پنج دری و یه سه دری ساخته شده ان که مجموعه ای از طاق نماها رو بوجود آورده ان. در بخش چهارم حیاط هم دیواری تراش خورده با قاب هایی برابر با هفت دری ضلع مقابل دیده می شه. به نظر می رسد، طراحان این بنا با تقسیم بندی برابر و متمادی در نمای سه بخش حیاط، هدف تمییز دادن ایوون جبهه ی جنوب غربی رو دنبال می کردن.

011

حیاط سوم این عمارت، یه طبقه بلند تر از حیاط دومه و فضاهای دور و بر اون از رابطه کمی با بخش ها و قمست های دیگه خونه برخوردارن. در واقع می توان نتیجه گرفت که این حیاط قسمتی به طور کامل جداگونه و جداگونه از خونه حساب می شه. در پایین حیاط سوم، فضایی چلیپا شکل حضور داره که نورگیر در بین سقف اون و در مرکز حیاط باز شده. این فضا رو هم می توان فضایی باز در نظر گرفت چون که سقف اون در مرکز روزنه ای بزرگ قرار گرفته. هم اینکه تصور اون به عنوان فضایی بسته هم درسته چون روزنه ای به طرف آسمون در اون تعبیه شده. همین امر باعث شده که ترکیب فضایی قابل توجه و باحال در پایین حیاط بوجود آید.

سرداب ها که در واقع مکانی واسه به کار گیری ی ساکنین خونه از آبیه که به وسیله قناتها به سرداب ها ی خونه ها وارد می شده ان و به وسیله پلکان هایی به سطح حیاط ها یا راهروهایی که به حیاط وصل هستن، رابطه دارن. از چند تا نکته مهم و قابل توجه این بخش از خونه، می توان به فضاهای زیرزمین که بسیار پراکنده و جدا از هم قرار گرفته ان، اشاره کرد. همین نکته باعث شده که بشه این فضاها رو به عنوان طبقه ی مشخصی از ساختمون خونه در نظر گرفت.

در این مقاله تلاش کردیم در حد امکان به معرفی بنای تاریخی خونه ی لاری های یزد پرداخته و اطلاعاتی کامل و به درد بخور رو در مورد گذشته و سبک معماری این عمارت باارزش تاریخی در اختیار شما عزیزان بذاریم. امیده به این مهم برسیم. منتظر نظرات سازنده ی شما دوستان کجارویی هستیم.

منابع: golestane، memarfa،negahmedia ، arthut ، vujud

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *