کاروانسرا، هخامنشیان، و، در

ا قبل از جشن های دو هزار و پانصدساله شاهنشاهی در سال ۱۳۵۰ باقی بود. در اون سال برخلاف منشور ونیز واسه تعمیر آثار باستانی، بقایای مسجد ازجمله دروازه اون به وسیله گروه تعمیر از مؤسسه ایزومئو به رهبری اوجنیو گالدیری و با تأیید اداره قدیم شناسی که شامل ستون های سنگی و کتیبه های قرآنی بود، به محل دیگه برده شد.

مسجد پاسارگاد

طرح محوطه آرامگاه کورش بزرگ اثر ارنست هرتسفلد یا دستیارش که شاید در سال ۱۹۰۵ میلادی کشیده. ستونها و دیواره های مسجد دیده می شه.

۲۴. سنگ تصویر آدم بالدار سالم ترین و زیباترین نقش ایجادشده در بناهای پاسارگاده که دارای مفاهیم عمیق اندیشه والای انسانی کوروش بزرگه. سنگ تصویر مردی رو نشون می دهد باریش انبوه کوتاه، ردای بلند و تاجی بر سر درحالیکه چار بال اون رو دربر گرفته ان، رو به طرف مرکز کاخ داره.

نقش برجسته بالدار

۲۵. در محوطه پاسارگاد در فاصله ۱۵۰ متری غرب کاخ دروازه قرار داره. پل اصلی با شکل تقریبا مربع به پهنای عرضی ۹۵٫۱۵ متر و درازای ۶۵٫۱۵ متره.

پل

پل

۲۶. میانگین فاصله ستون ها از مرکز محور هر یک تا دیگری ۹۰٫۳ متره و بیشتر اون ها در حدود ۸۹ سانتی متر داشتن. ارتفاع اصلی هر ستون بیشتر از ۲ متر بوده.

۲۷. کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی بخش دیگری از مجموعه بنای پاسارگاده. وسعت این کاخ ۲۴۷۲ مترمربعه که در محور شمال غربی- جنوب شرقی ساخت شده. این کاخ شامل یه تالار گسترده مرکزی با هشت ستونه که وسعت اون ۷۰۵ مترمربعه.

کاخ بارعام

کاخ بارعام

۲۸. مجموعه پادشاهی بخش دیگری از مجموعه پاسارگاده که در مرکز پاسارگاد قرار گرفته و از تعدادی کاخ تشکیل شده که در اصل در محدوده مجموعه باغ ها قرار دارن، بدنه اصلی کاخ ها از سالن های ستون دار تشکیل شده.

کاخ اختصاصی

کاخ اختصاصی

۲۹. در فاصله حدود ۱۲۰۰ متری شمال غرب مجموعه پاسارگاد و پشت تپه ماهوری های سنگی مشرف به دشت، محوطه ای باستانی هست که شامل دو سکوی سنگی سفیدرنگ و یه تپه مستطیل شکل پله ایه که معروف به محوطه مقدسه. در این محوطه با به کار گیری سنگ های سفید دو سکوی نزدیک به هم ایجادشده که یکی دارای پله و دیگری بدون پلهه.

کاخ اختصاصی

۳۰. حدفاصل دشت پاسارگاد و دشت خوشبختی شهر، دره ای سرسبز و خوشگل هست که بنام تنگ بلاغی معروفه، این دره خوشگل دارای یه رودخانه دائمیه که از روستای قصر یعقوب در شهرستان خرمبید سرچشمه گرفته و پس از گذر پاسارگاد، تنگ بلاغی، دشت خوشبختی شهر و جلگه مرودشت به رودخانه کر می پیوندد. وجود رودخانه باعث شده که این دره خوشگل از قدیم روزایموردتوجه آدم ها قرار گیرد.

کاروانسرای مظفری

کاروانسرای مظفری

۳۱. در نزدیکی آرامگاه کوروش سازه ای شامل نیاز به وسعت ۲۰۸ مترمربعه که به صورت بی نظم از سنگ های سفید ربوده شده از کاخ های پاسارگاد ساخته شده و هم ایوانی به پهنای ۳۰٫۳ متر با جرزهای سنگی بی نظم و چهارگوش با اتاق های کوچیک و بزرگ در پشت اون داره. این بنا کاروانسرای مظفری اسمشه.درب این سازه به طرف مشرقه. سنگ های سازه با ملات گچ به هم وصل شده و در بعضی از نقاط این سازه ملات به کاربرده نشده. در زمان سامی یه تیکه از این محل تعمیر شده و به دفتر فنی سامی اختصاص داده شده بود، ولی این روزا متروکه.

۳۲. یکی دیگه از بناهای شکوهمند مجموعه پاسارگاد کاخ اختصاصیه که در ۱۳۰۰ متری شمال شرق آرامگاه کوروش هستش. وسعت این کاخ ۳۱۹۲ مترمربعه که از یه تالار مرکزی و دو ایوون شرقی و غربی تشکیل شده.

کوشک

کوشک

۳۳. کاخ دروازه با وسعت ۷۲۶ مترمربع در شرق مجموعه پاسارگاد واقعه. این بنا دارای تالاری به وسعت ۶۸۶ مترمربعه که سقف اون رو هشت ستون سنگی با ارتفاع تقریبی ۱۶ متر نگاه می داشته ان.

۳۴. یکی از بناهای بسیار زیبای مجموعه پاسارگاد برج سنگیه که ساخت اون مربوط به شروع دوره هخامنشیانه. بنایی چهارگوش برج مثل که حالا تنها یه دیواره از اون باقی مونده.

کاخ دروازه

کاخ دروازه

۳۵. این مجموعه مهم در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید.

Related articles

را، و، به، مواد

وران باعث ایجاد حساسیت‌هایی شده و به مادر و جنین صدمه می‌زند. اما به دلیل خواص درمانی توت، بهتر است این میوه را به صورت خشک مصرف کنند تا در عین بهره‌مندی از فواید آن از بروز آلرژی جلوگیری شود. همچنین مادران شیرده می‌توانند با خیال راحت برای افزایش شیر خود، از نوع تازه و […]

Learn More

محمدتقی جعفری، امام خمینی، عباس میرزا، از

رم، رواق نامیده می شن. الان بزرگ ترین رواق حرم، رواق امام خمینی به مساحت ۶۳۰۰ مترمربعه که قبلا صحن بوده و عملیات مسقف سازی اون از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ انجام شده. هم اینکه رواق های دارالولایه، دارالحجه، دارالاجابه و دارالطلوع از رواق های بزرگ حرم امام رضا هستن. ۲۵. ازجمله افراد مهمی که […]

Learn More

اقیانوس هند، برخورداری، و، به

مچون یه روح در بین تیرگی اعماق اقیانوس ها از چشم ها مخفی شه.  این جور عجیب هشت پا در عمق ۱۵۰ تا ۲ هزار متری از سطح دریا زندگی کرده و بیشتر در نواحی استوایی و نیمه استوایی مثل اقیانوس آروم و اقیانوس هند دیده شده. طول اون ها ممکنه به بیست سانتی متر […]

Learn More