اگذار و از اون تاریخ تا الان یه سره در خدمت اهداف آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران قرار می گیرد. پس به حق می توان گفت که باغ نگارستان مهد آموزش عالی در ایران و موطن و محل تولد دانشگاه تهران بوده. در طول هشتاد و دو سال عمر دانشگاه، هزاران استاد و دانشجوی برجسته در این باغ به تدریس و تحصیل اشتغال داشته ان.

هیأت رئیسه ی دانشگاه تهران با در نظر گرفتن گذشته ی پربار و فضای الهی و مقدس این باغ که مهد و مرکز علم و ادب و فرهنگ ایران در سده ی معاصر بوده تصمیم بر اون گرفت که باغ نگارستان رو با بهترین کیفیت تعمیر و نوسازی کرده و از اون به عنوان پایگاه تاریخی و موزه ی علم و فرهنگ و هنر دانشگاه تهران بهره ورداری کنه. به همین خاطر در سال ۱۳۷۵ طرح تعمیر و نوسازی اون با مدیریت مستقیم دانشگاه به اجرا گذاشته شد.

 خونه (موزه) مقدم

خونه مقدم و مجموعه آثار و وسایل تاریخی، فرهنگی و هنری موجود در اون از گران بهاترین مجموعه ها و دیدنی ترین نقاط تهران هستن. خونه مقدم در شروع، عمارتی بزرگ و باشکوه و محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب الملک از صاحب منصبان مشهور دربار قاجاریه بوده. احتساب الملک دارای دو بچه پسر به نام های حسن و محسن بوده و اونا رو جهت تحصیل به اروپا (فرانسه و سوئیس) می فرستد. حسن مقدم که یکی از روشنفکران و نویسندگان نوگرای ایران بوده بر اثر آسیب مریضی سل در اونجا فوت می کنه. از اون نمایشنامه بسیار معروفی با عنوان «جعفرخان از فرنگ برگشته» به جای مونده. بعضی حسن مقدم رو اولین نمایشنامه نویس ایران به سبک جدید می دانند.

محسن مقدم هم در اروپا در رشته ی نقاشی، تاریخ هنر و قدیم شناسی تحصیل می کنه و پس از برگشت به ایران در تأسیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و گروه قدیم شناسی مشارکت بسیار فعال و نقش تعیین کننده ای اجرا می کنه. محسن مقدم به همراه همسر فرانسوی اش که در اصل یه بلغاری نسل ساکن فرانسه بوده در خونه ی بابایی خود تو تهران ساکن می شه. اون و همسرش که کارمند کتابخونه و موزه ی ملی ایران بوده در کنار فعالیت های علمی، آثار و وسایل زیادی رو با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ایران جمع بیاری می کنن. اون ها این آثار و وسایل مهم رو در جای جای اتاق ها و فضاهای عمارت قدیمی خاندان خود نصب می کنن و به نمایش می گذارن.

دانشگاه تهران

مرحوم دکتر محسن مقدم در سال های پایانی زندگانی خود به دلیل ی علاقه که نسبت به دانشگاه تهران داشته و با هدف بهره مندی استادان، دانشجویان و بقیه علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ و هنر ایران، خونه ی بابایی و مجموعه آثار و وسایل نفیس خود رو به طور کامل طبق سنت حسنه ی وقف به دانشگاه تهران واگذار می کنه.

دانشگاه تهران

 پس از فوت مرحوم دکتر محسن مقدم و همسر ایشون در آخرای دهه شصت، خونه و وسایل و آثار وابسته به اون در اختیار دانشگاه تهران قرار می گیرد. حالا خوبیش اینه پس از چندین سال انتظار، عملیات تعمیر خونه مقدم در شهریور سال ۱۳۸۱ شروع و در اردیبهشت ۱۳۸۵ به گونه ای بسیار مناسب و شایسته به پایان می رسد. هم زمان با بازسازی عمارت خونه مقدم، تعمیر وسایل تاریخی اون هم شروع و تا الان بخش مهمی از اونا تعمیر، بازپیرایی و آماده ی نمایش شده.

دانشگاه تهران

مسجد دانشگاه

کلنگ احداث مسجد دانشگاه در تاریخ یکم خرداد ۱۳۳۴ شمسی مصادف با عید سعید فطر به زمین زده شد و از معماری زیبایی برخورداره. این مسجد از اولین مساجد با طراحی مدرن در شهر تهرانه که به وسیله عبدالعزیز فرمون فرماییان طراحی و در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۴۵ با حضور ایوب خان، رئیس جمهور پاکستان، گشایش گردید. الان اداره ی امور مسجد و تأمین هزینه های اون از راه دانشگاه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری صورت می گیرد.

دانشگاه تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *